Útulný koutek pro podzimní lenošení s knížkou – co v něm nesmí chybět?

Taky se vždycky těšíte, až přejde podzimní rovnodennost a s ní se začnou prodlužovat večery jako stvořené pro to někam si pohodlně zalézt s knížkou? Nebo si chcete jen tak užít rozjímání s hrnkem teplého čaje a miskou oříšků? Vybavte si svůj lenošící koutek přesně podle sebe!

Pohodlí a styl – všude, kde se usadíte 

Je jasné, že tato část vašeho obydlí bude mít jedny z nejvyšších nároků na vyhovující pohodlí – vždyť se v ní chystáte trávit pěkné chvilky, kdy hodláte regenerovat tělo i mysl, a chcete si užít pravou domácí pohodu. Zcela stěžejním prvkem by se tak mělo stát vybavení, na kterém budete sedět – měkoučké křeslo nebo tvarovatelný sedací vak. Takový stylový retro ušák vám nabídne svou náruč po náročném dni a udělá velkou parádu v interiéru. Každý si ho bude chtít vyzkoušet! Do sedacího vaku se zase můžete odevzdaně zhroutit přesně tak, jak potřebujete a vaší domácnosti dodá nádech moderny, nebojte se ani výrazných barev.

Tip: Ke křeslu se vám bude určitě hodit také taburet, který dovolí spočinout i vašim nohám. Můžete sem také diskrétně přemístit kočku, pokud začne drze okupovat vaše křeslo. 

Světlo – ve dne i v noci

V tmavém rohu toho tolik nepřečtete, proto je vhodné čtecí koutek umístit tam, kde budete mít co nejvíce denního světla, ideálně ho tedy směrujte někam k oknu nejlépe na jihozápadní straně – v zimním období, kdy si světlo užijeme jen pár hodin denně, se to bude hodit. Na léto si pak nachystejte stylové stínící závěsy. 

Bez lampy se u večerního čtení však určitě neobejdete. Při výběru dejte přednost takové, kterou si můžete nasměrovat tam, kam potřebujete. Výhodou pro vás také bude, pokud bude umět svítit různou intenzitou – silnou využijete na čtení a slabší, měkké světlo se vám bude hodit třeba při sledování oblíbeného seriálu.

Knihovna – domov pro vaše příběhy

Každý čtenář ví, že aby mu kniha dlouho vydržela, je třeba ji ukládat na bezpečné místo. Tím nemůže být nic jiného než přehledná knihovna. Pokud nevíte, jakou velikost zvolit, zkuste se zamyslet nad tím, jak často knihy kupujete nebo dostáváte, a budete mít jasno hned. Vybírejte pečlivě materiál, aby se vám jednoho dne poličky pod tíhou děl nepropadly. Otevřené police vypadají vždy dobře, ale mějte na paměti, že budou častěji vyžadovat utírání prachu. Řešením mohou být knihovny, které mají také uzavřenou část – skříňku nebo šuplíky. 

Stolík na kávu i mlsání

Máte u čtení také tak často chuť něco uzobávat, nebo se zahřát horkým nápojem? Proto musíte mít vždy po ruce místo, kam tyto věci odložit. Malý konferenční nebo odkládací stolek vám vaši svačinku velmi rádi pohlídají. 

Polštáře a deky pro hřejivý pocit

Je jasné, že radiátory dokážou v interiéru vyrobit příjemnou teplotu, i když se venku žení čerti, ale zejména ti, co mají věčně studené nohy i pod tlustou vrstvou pletené ponožky, ocení, když se u čtení budou moci zavrtat do hebké deky a udělat si pohodlí s polštáři. Nejen, že je to funkční, ale vypadá to skvěle!

Oblíbené dekorace a pozitivní energie

Čtecí koutek musí k lenošení a trávení času v něm přímo vybízet. Vyhněte se proto možná raději studeným kovovým povrchům a nechte v prostoru dominovat přírodní materiály a textil. Také si koutek ozdobte věcmi, které přispějí k příjemné atmosféře – svíčky, aromalampa, fotky s rodinou či přáteli, váza s květinami, keramika, kobereček nebo přehoz. Buďte však spíše střídmí, příliš velké množství dekorací a detailů pak může působit rušivě. Myslete také na to, aby se vám koutek dobře a snadno udržoval.

Máte už doma svůj čtecí koutek, nebo se jej teprve chystáte zařídit? Potřebujte poradit, jak na to? Neváhejte se na nás obrátit a napište na dotazy@zlutahala.cz nebo na naši Facebookovou stránku

Prodejny
OlomoucHněvotínská 58, Olomouc 779 00
UničovDukelská 1157, Uničov 783 91